Categories
בלוג

הדברה אלקטרונית

למרביתנו אין שום בעיה עם פיזור חומר הדברה שיגרום למותם של מקקים או של נמלים כחלק מתהליך הדברה שימנע את המטרד שחרקים אלה יוצרים במרחב המחייה שלנו. יחד עם זאת, כשמגיעים ליונים, למכרסמים למיניהם ולעטלפים, המטרד יכול להיות אותו מטרד ואפילו גרוע הרבה יותר, אך קיים אצלנו קושי פסיכולוגי להמית את אותם בעלי חיים. למעשה, גם אם אין לנו שום בעיה להמית אותם, הם עצמם יודעים להתמודד עם סביבת המחייה שלהם בצורה חכמה יותר מאשר נמלים או מקקים, מה שמקשה מאוד את היכולת להדביר אותם. בדיוק במרחב הזה שבו אנו מאבדים את היכולת שלנו להדביר תופעות מטרידות בחיינו, נכנסת לפעולה הדברה אלקטרונית שעליה יסבירו לכם בשורות הבאות, המומחים של מרכז ההדברה הישראלי.

מהי הדברה אלקטרונית?

המטרה של כל פעולת הדברה היא להדביר לאו דווקא את בעל החיים שגורם למטרד, בין שמדובר בנמלה ובין שמדובר בחולדה, אלא להדביר את התופעה עצמה, את המטרד. בהתאם לכך, כאשר אנו ניגשים למשימה של הדברת התופעה, עלינו להבין ממה היא נגרמת וכיצד אנו יכולים להרחיק את הגורם לתופעה ממרחב המחייה שלנו. כאשר מדובר במקקים או בנמלים אפשר להשיג את המטרה באמצעות פיזור של חומרים כימיים שממיתים ו/או גורמים להרחקה של אותם חרקים מאזור המחייה שלנו. חומרים אלה עובדים ביעילות גבוהה מאוד והם מאוד אפקטיביים בהשגת מטרת ההדברה. יחד עם זאת, כאשר עוברים לקטגוריית המזיקים הגדולים יותר כמו עטלפים, חולדות או יונים, מגלים שבעלי חיים אלה הרבה פחות רגישים לחומרים הכימיים האלה ושהם גם יותר חכמים מנמלים ביכולת שלהם להימנע ממגע עם חומרים שיכולים להזיק להם ולבטח להמית אותם.

עד כה ההתמודדות עם מזיקים גדולים אלה התבססה על מרדף בלתי פוסק אחריהם בניסיון להערים עליהם, להציב להם מלכודות ולמנוע מהם גישה לאזור המחייה שלנו. כיום, ישנו פתרון קל הרבה יותר ויעיל הרבה יותר ולפתרון הזה קוראים הדברה אלקטרונית. המדובר על מכשור מיוחד שמשדר גלי קול בתדר שבני האדם אינם שומעים, אבל משפיע מאוד על מזיקים גדולים כמו יונים, מכרסמים ועטלפים. גלי קול אלה מרתיעים את אותם מזיקים ומרחיקים אותם מאזור "הרעש" מבלי שאנחנו, בני האדם, מרגישים בכך בכלל.

באילו מקרים נעשה שימוש בפתרון של הדברה אלקטרונית?

כאמור, הדברה אלקטרונית היא הדברה שמבוססת על שידור גלי קול אל המרחב, אשר גורמים להרתעת בעל החיים שגורם לנו את המטרד. להדברה האלקטרונית ישנם שורה של יתרונות משמעותיים ובראשם הדברה קבועה שפועלת בכל עת ללא צורך בהזמנת איש מקצוע, טווח השפעה נרחב, יעילות גבוהה בהרחקת הגורם המזיק בכל עת, לא יוצר כל הפרעה או סיכון לנו, בני האדם. יחד עם זאת, הדברה אלקטרונית אינה אפקטיבית עבור כל סוגי המזיקים וגם אינה כדאית כלכלית במקרים מסוימים. ככלל, את פתרון ההדברה האלקטרונית נבחר לצורך התמודדות עם מטרד יונים במבנה, נוכחות של מכרסמים כגון עכברים וחולדות וכן כאשר אנו מעוניינים להרחיק עטלפים מעצי הפרי שלנו בגינה. הדברה אלקטרונית יעילה מאוד גם במרחב הביתי, אבל במיוחד במרחב היצרני ובמיוחד במפעלי מזון ומשקאות ובתי עסק לממכר מזון, בהם קיים קושי מובנה להרחיק מכרסמים שמאוד אוהבים להגיע למקום והדברה אלקטרונית יכולה לשנות לחלוטין את יחסי הכוחות שלנו מולם.

מי מבצע הדברה אלקטרונית?

הדברה אלקטרונית צריכה להתבצע בצורה חכמה ומושכלת על מנת להשיג את התוצאה הנדרשת בצורה אפקטיבית. יש לבחון מהו הפתרון האלקטרוני המתאים ביותר בהתאם לסוג המזיק והמאפיינים המרחביים באזור אותו אנו רוצים להדביר. יש לבחון היכן יש להציב את המתקן האלקטרוני שעומד בלב תהליך ההדברה ומהם הרכיבים הנוספים שיכולים לסייע לנו, לרבות חסמים קוליים שניתן להתקין בחיבורי צנרת. מרכז ההדברה הישראלי מבצע את כל סוגי ההדברות לכל סוגי המזיקים, ובכלל זה מציע גם שירות הדברה אלקטרונית עם המכשור המתקדם ביותר בשוק להבטחת מקסימום יעילות בהרחקת הגורמים המזיקים. לרשות המרכז צוות מדבירים מקצועיים שיודעים לבחון את כל דרכי ההתמודדות האפשריות עם המטרד ולהתכנס להדברה הטובה ביותר, ובכלל זה גם הדברה אלקטרונית. השירות ניתן בכל היקף, הן לבתים פרטיים והן לחנויות לממכר מזון, מפעלים, משרדים וכן הלאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *