הדברת חרקים – עולם ומלאו

יש החושבים, כי הדברת חרקים היא עסק פשוט של 'רסס והשמד'. אחרים קוראים לכל מה שזז 'חרקים', שכולם אותו הדבר ושהטיפול בכולם דומה. למען האמת, זה מובן וטבעי, כאשר אנו נתקלים על השיש במטבח בחרק, פחות משנה לנו אם הוא תיקן אמריקאי, נמלת אש, טרמיט או חדקונית האורז. אנחנו רוצים לקרוא מיידית למדביר ולהפטר ממנו כאן ועכשיו.

טבעי. אבל בואו נעשה סדר בעולם של הדברת חרקים.

freepik

כל כך רבים.

ראוי שנדע שיש כ- 1,000,000 מיני חרקים הידועים לאדם וכנראה עוד כ-5,000,000 שאינם ידועים או מקוטלגים. לשם ההמחשה, רק התיקנים, או כפי שאנו קוראים להם "ג'וקים", מונים כ-3500 סוגים והפשפשים כ-40,000. ניתן לחלק את החרקים לשני סוגים עיקריים: 'בעלי הכנפיים'- אלו שעפים ו'חסרי הכנפיים'.

החרקים הבולטים המוכרים לנו הם: נמלים לסוגיהם וגודליהם השונים, פרעושים, תיקנים, פשפשים, טרמיטים וחרקים מעופפים כמו זבובים, יתושים, ברחשים וצרעות. עכביש, אגב, אינו נחשב טכנית ל'חרק', אבל כאמור, הסמנטיקה הזו, אינה משנה לרובנו. החרקים יכולים להיות טפילים ולפעול צמוד לבעלי חיים, גם לאנשים, בצומח וכן במזון ובחומרים מעובדים, כמו עצים, טקסטיל ועוד.

להתאים הדברה לחרק.

תחום הדברת חרקים מכיר גם הוא את השוני הרב שבין סוגי החרקים ומביא אותם בחשבון בשיטות ההדברה. לכל סוג חרק צורת טיפול שונה וחומרים אפקטיביים וייעודיים עבורו. אלו מסתמכים על נתוני הגדילה, עונות השנה, התגובה שלו לחומרים, מקומות הגידול ועוד ועוד פרמטרים.

ישנה חשיבות עצומה להתאמה מושלמת בין ההדברה לחרק. חומר שאינו מתאים לא רק שלא יגרום לחיסול הצרה, אלא אף יגדיל אותה. קן או "קהילה" של חרקים היא עצומה בגודלה ומכליה בממוצע אלפי פריטים ובנוסף, קצב ההתרבות שלהם גבוה במיוחד. אם נדביר בצורה לא אפקטיבית, אבל נהיה בטוחים שהדברנו נכון, ניתן שהות לצרה להכפיל את עצמה. מכאן גם נובעת החשיבות לעריכת הדברת חרקים מקצועית ומוכחת.

הדברת חרקים-השיטות

כיום ישנם מספר שיטות הדברת חרקים בולטות. הוותיקה, המהירה והיעילה ביותר היא ההדברה הכימית, כגון ריסוס. היא משפיעה בזמן קצר על המערכת העצבית של החרק ומחסלת אותי סופית. לצד ההדברה הכימית, קיים גם עולם ההדברות הירקות הצומח, המבוסס על הדברות אורגניות באמצעות חומרים טבעיים, שהם פחות רעילים לבני האדם ולסביבה.

עוד קיימים עולם ההדברות הביולוגיות, העושה שימוש בצורות חיים אחרות הנלחמות בחרקים וכן אביזרים ועולמות משלימים להדברה כמו פתיונות ג'ל, מלכודות והדברה אלקטרונית. בשנים האחרונות, כאמור, ישנה השתדלות לדלל מעט את השימוש בהדברת חרקים כימית. אך בשל היותה היחידה האפקטיבית לאורך זמן- אי אפשר לוותר עליה לחלוטין. הפתרון הינו בדמות 'הדברה משולבת', המשתמשת באלמנטים מהעולם הכימי ועולמות אחרים במינונים משתנים במקביל.

סוגים שונים וטיפולים שונים מביאים כמובן למחירים שונים. אך ניתן לומר, שהדברה מקצועית לבעיית חרקים ממוצעת, תחל מ-200 ₪.

הדברה עצמית ומניעה

הדברת חרקים באופן עצמאי אפשרית וניתן לקנות חומרים שונים, שאינם דורשים אישור עבודה מיוחד מטעם 'המשרד לאיכות הסביבה'. יחד עם זאת, באופן טבעי, יעילותם לא מוכחת תמיד ולרוב האפקט שלהם קצר. למדביר מקצועי יתרון רב בכך שהוא נותן טיפול מתקדם, בחומרים יעילים וגם מספק אחריות.

הדברת חרקים היא פתרון לבעיה אבל חשוב לזכור, שלמניעה חלק נכבד מאוד באי היווצרות הבעיה מלכתחילה. שמירה על ניקיון, סילוק לכלוך, סדר בחצר ובבית, אטימת חורים וכד'- יכולים למנוע הופעת חרקים, בחלק מן המקרים.

'מרכז ההדברה' הינה חברה מקצועית ומוסמכת להדברת חרקים מכל הסוגים. יש לך בעיית חרקים- דבר איתנו ונשמח לעזור.

בלוג

כל השיטות להרחקת יונים מהבית

יונה לבנה היא סמל לשלום, זוג יונים הן סמל לרומנטיקה ויונים במרפסת הן סימן מובהק לצרות. הכירו את תור העיר – היונה העירונית המרעישה והמלכלכת

הדברת נדל
בלוג

הרחקת דבורים בצורה יעילה

"על הדבש ועל העוקץ" כבר שרו המשוררים והתכוונו בעיקר לדבורים. מצד אחד בעל חיים בעל תרומה אדירה לטבע, כמו האבקת צמחים, וכזה הנותן לנו את

בלוג

הרחקת עטלפים המלצות לטיפול נכון

העטלף הוא אחד מבעלי החיים בעלי יחסי הציבור הגרועים ביותר. מאשימים אותו בהעברת מחלות, במציצת דם ובעוד אגדות. גם אם כל אלו אינם תמיד נכונים,

הדברה נמלי אש
בלוג

הדברת עקרבים והרחקתם

עקרבים, כמו נחשים, הם מסוג המזיקים המפחידים ומטילי המורא הגדולים ביותר בקרב בני האדם. למען האמת, מתוך 21 מינים וסוגים של עקרבים החיים בישראל, רק

הדברת חרקים
בלוג

הדברת נמלים בגינה

אנחנו רואים אותן צועדות בשיירה ארוכה, מתחילות בגינה וחודרות דרך החלונות, השקעים  או מתחת לדלתות. הן בדרכן לקחת מזון מתוך הבית והארונות, בדרך חזרה לקן

מדביר חרקים
בלוג

הדברת חולדות בביוב- כך תעשה זאת נכון

חולדות הן בעיה רצינית וגדולה. הכוח העצום שלהן, הנזק שהן מסיבות, הפגיעות הפיזיות שהן עלולות לגרום והמחלות שהן מעבירות הופכות אותן בצדק לאויב מר, שחובה

לקבלת הצעת מחיר או ייעוץ בחינם:

מבצע מיוחד לבאים דרך האתר

חלק מהאזורים בהם אנחנו מספקים שירות:

 • ירושלים
 • תל-אביב
 • חיפה
 • פתח תקווה
 • רמת גן
 • באר שבע
 • אשדוד
 • ראשון לציון
 • חולון
 • נתניה
 • הרצליה
 • בני ברק 
 • אשקלון
 • רחובות
 • חדרה
 • באר שבע
התקשרו עכשיו