הדברת עשבים- כדי שגם הדשא שלכם יהיה ירוק יותר

עשבי הפרא או 'עשבים שוטים', אומנם נראים תמימים אבל הנזק שלהם גדול מאוד. הבעיה אינה נחלתם של חקלאים בלבד, אשר היבול שלהם נפגע אלא גם של אנשים המגדילם דברים בבוסתן הפרטי, למטפחים גינות ופינות נוי בביתם וכן, גם לאלו בלי גינה ירוקה כלל- שעה שהעשבים נובטים מבין המרצפות וסמוך לקירות או מכסים שטחי אדמה חשופים סמוך לבית ובחצר.

freepik

 למה עשבים שוטים הם בעיה?

ישנם כמה סיבות להפיכתם לבעיה רצינית המכריחה הדברת עשבים. הבולטים שבהם הם:

תחרות על משאבים. כל צמח, זקוק למספר משאבים כדי לצמוח: מים, אור שמש, חומרי מזון ודשן וקרקע ושטח בהם יוכל להתפתח. אך אלו מוגבלים בהיקפם. במידה וצמח נוסף, מבקש לחלוק או להשתלט על המשאבים של הצמח הקיים, הוא בעצם פוגע אנושות בהתפתחותו.

העשבים השוטים, משתלטים באלימות על מקומו, מזונו ומקורות האנרגיה והצמיחה של הצמח החשוב ובכך מחסלים אותו. חקלאי או אדם פרטי יכולים להשקיע ממון וזמן רבים בגידולים או בפרחים ולראות את כל עמלם וכספם יורדים לטמיון במהירות.

מקום מסתור. עשבייה, במיוחד עם היא צומחת פרא וללא שליטה, היא מקום מסתור מצוין ומועדף לזוחלים ומזיקים אחרים, במיוחד נחשים, עכברים וחולדות. שם הם מוצאים שקט מנוחה וצל ויוצאים בגיחות לכיוון הבית.

מצע למחלות. לא רק תנועה מזיקה מסתתרת בעשביה. גם חיידקים ומחלות. המחלות יכולות לפגוע גם בבני אדם אך גם בצמחיה שכנה.

אסתטיקה. כולנו אוהבים את החצר שלנו ירוקה, נאה ומטופחת. העשבים הגודלים פרא, מפירים תחושה זו. למשל, פגיעת עשבים בדשא קשה במיוחד, ותורמת לכך העובדה שאלו עשבים חזקים ועקשניים במיוחד.

סוגים וחוזקות.

העשבים נחלק לסוגים רבים, אולם ניתן לחלקם לכמה קטגוריות עיקריות, בהם: עשבים עונתיים, חלקם עשבי קיץ ועונות חמות וחלקם המתעוררים לאחר הגשמים, עשבים שנתיים, המתים מידי עונה ועשבים רב שנתיים החוזרים ושבים וכן עשבים בעלי עלים דקים ולעומתם בעלי העלים הרחבים והגדולים.

חשוב לדעת, עקירת עשב אינה מחסלת אותו. הוא נשאר פעיל ויחזור במוקדם או במאוחר. גם הדברת עשבים מקצועית, שהיא יעילה ואפקטיבית בהרבה, אינה מחסלת את התופעה כליל ויתכן והעשב ישוב ויצמח בעתיד.

תזמון ומניעה.

בחיים, התרופה הכי טובה היא מניעה. וכאשר מדברים על הדברת עשבים, זה תופס שבעתיים, מפני שקשה מאוד להתמודד עם עשבים שכבר נבטו. ניתן למנוע צמיחתם ע"י ריסוס מקדים של מגוון חומרים המונעים נביטה, לשים על פני הקרקע כיסויים, המונעים אור מן העשב ולעקור עשבים בעודם צעירים, תוך הקפדה לעקור אותם מן השורש. ככלל, ככל שתקדימו ותטפלו בבעיה כשהיא קטנה, התוצאות יהיו טובות יותר.

שיטות הדברת עשבים.

ישנם שיטות רבות של הדברת עשבים. ניתן לבצע ריסוס מיוחד עוד לפני הצצתם של העשבים מעל פני האדמה אך גם אם הם כבר נבטו. ישנם ריסוסים המתמקדים בשטח כללי וישנם ריסוסים הפועלים במגע עם הצמח, לעיתים ממש ע"י "ליטוף" העשב בחומר. ישנם ריסוסים הפועלים על כל הצמחים בסביבה וישנם ריסוסים הפועלים באופן בררני רק על העשבים ואינם מזיקים לצמחים "רצויים", הנמצאים בסמוך.

כיום ניתן לרכוש תכשירים רבים של הדברת עשבים עצמית. רובם אפקטיביים אך הם יעילים בעיקר למקרים נקודתיים. כאשר מדובר בהיקף רב או בשטחים גדולים, למדביר מקצועי מגוון כלים משוכלל יותר (למשל, מרססים חשמליים) ויכולות ויעילות מרובה יותר. יתרון זה בא לידי ביטוי גם בריסוס מונע נביטה, שכן מדביר מנוסה יודע לקרוא מהיכן תבוא הסכנה, טרם בקיעתה.

יתרון חשוב לא פחות, הוא ההיכרות והידע הבוטני של מדביר מנוסה, היכול להבדיל בין עשב מזיק לצמח המקורי שלנו. לא תאמינו עד כמה לעיתים הם דומים, עד כמה זה מבלבל ועד כמה לעיתים הם סבוכים זה בזה. הדברת עשבים מקצועית, תחל מ-200 ₪ וכמובן תשתנה לפי גודל השטח, היקף העבודה וחומרים הנדרשים להדברה.

'מרכז ההדברה' הינה חברה מקצועית ומנוסה בתחום הדברת העשבים. מומחי החברה ישמחו לעמוד לרשותך בכל שאלה.

בלוג

כל השיטות להרחקת יונים מהבית

יונה לבנה היא סמל לשלום, זוג יונים הן סמל לרומנטיקה ויונים במרפסת הן סימן מובהק לצרות. הכירו את תור העיר – היונה העירונית המרעישה והמלכלכת

הדברת נדל
בלוג

הרחקת דבורים בצורה יעילה

"על הדבש ועל העוקץ" כבר שרו המשוררים והתכוונו בעיקר לדבורים. מצד אחד בעל חיים בעל תרומה אדירה לטבע, כמו האבקת צמחים, וכזה הנותן לנו את

בלוג

הרחקת עטלפים המלצות לטיפול נכון

העטלף הוא אחד מבעלי החיים בעלי יחסי הציבור הגרועים ביותר. מאשימים אותו בהעברת מחלות, במציצת דם ובעוד אגדות. גם אם כל אלו אינם תמיד נכונים,

הדברה נמלי אש
בלוג

הדברת עקרבים והרחקתם

עקרבים, כמו נחשים, הם מסוג המזיקים המפחידים ומטילי המורא הגדולים ביותר בקרב בני האדם. למען האמת, מתוך 21 מינים וסוגים של עקרבים החיים בישראל, רק

הדברת חרקים
בלוג

הדברת נמלים בגינה

אנחנו רואים אותן צועדות בשיירה ארוכה, מתחילות בגינה וחודרות דרך החלונות, השקעים  או מתחת לדלתות. הן בדרכן לקחת מזון מתוך הבית והארונות, בדרך חזרה לקן

מדביר חרקים
בלוג

הדברת חולדות בביוב- כך תעשה זאת נכון

חולדות הן בעיה רצינית וגדולה. הכוח העצום שלהן, הנזק שהן מסיבות, הפגיעות הפיזיות שהן עלולות לגרום והמחלות שהן מעבירות הופכות אותן בצדק לאויב מר, שחובה

לקבלת הצעת מחיר או ייעוץ בחינם:

מבצע מיוחד לבאים דרך האתר

חלק מהאזורים בהם אנחנו מספקים שירות:

 • ירושלים
 • תל-אביב
 • חיפה
 • פתח תקווה
 • רמת גן
 • באר שבע
 • אשדוד
 • ראשון לציון
 • חולון
 • נתניה
 • הרצליה
 • בני ברק 
 • אשקלון
 • רחובות
 • חדרה
 • באר שבע
התקשרו עכשיו