המדריך המלא לטיפול והדברת חדקונית הדקל

'חדקונית הדקל' הינה חיפושית קטנה עם שם נחמד. אך מאחורי השם מסתתר אחד מן המזיקים הקשים ביותר בעולם הצומח? האם ניתן למנוע את הופעת החדקונית והנזקים שהיא מביאה? האם ניתן לגלות אותה מבעוד מועד? והאם יש הדברה מוכחת כנגדה? כל התשובות במדריך הבא.

דע את האויב

'חדקונית' היא שם כולל למין חיפושיות המצוייד במעין חדק אשר משמש אותו לצרכיו. אולם מי שמעניינת אותנו במיוחד וזוכה למקום של כבוד מפוקפק מבין המזיקים היא 'חדקונית הדקל'. חדקונית הדקל הינה חיפושית בגודל של כ-3.5 סמ' בצבעים חומים-אדמדמים, לעיתים עם כתמים שחורים. החדקונית הינה טפיל, קצת עצלנית, ולכן מבקשת להתקיים בתוך פונדקאי אשר מספק לה את כל צרכיה- במקרה זה הוא עץ הדקל.

החדקונית אינה בוחלת במקום האירוח. היא חודרת הן לדקלי פרי והן לדקלי נוי, הן במרחב הכפרי והן במרחב העירוני, הן אצל מגדלים מקצועיים והן בדקלים בבתים פרטיים או בגינות ופארקים. למעשה, היא בפריסה כלל ארצית, למעט באזור הערבה.

הנזק שלה הוא עצום, שכן בניגוד למזיקים אחרים שפוגעים בפרי, היא פוגעת בעץ עצמו עד השמדתו הכוללת ובכך מחסלת הן את הפרי והן את העץ עצמו. למעשה, עץ שנפגע קשות, פשוט ימות כולו ובמקרים רבים, מהווה גם סכנה בכך שהוא קורס בפתאומיות.

איך פועלת החדקונית?

חדקונית הדקל נמשכת בצורה טבעית לעצים, בעיקר דקלים ולפצעי הגיזום או כריתת ענפים קטנים. היא חודרת לעץ ושם מתחילה להעביר את זמנה. למעשה, החדקונית עושה שימוש בעץ לאורך כל מחזור חיה, משלב הגולם והזחל ועד להיותה בוגרת. בכל שלב, היא נוגסת ממשאבי העץ לצרכים השונים שלה, כך שהוא מרקיב מבפנים.

בנוסף חדקונית דקל בוגרת, תטיל עד 500 ביצים במהלך חייה (כ-5-6 חודשים) וגם צאצאיה ימשיכו בגרימת נזק לעץ, כאמור עד מותו וקריסתו המוחלטת.

האם ניתן לזהות חדקונית הדקל ולהתחיל מניעה?

למעשה, קשה מאוד ומורכב ביותר לזהות את פגיעות חדקונית הדקל, ביחוד אם אינך מדביר מיומן לכך. הפגיעה נעשית בתוך הגזע, שם יכולים לשהות אלפי פריטים, ואדם רגיל לא יראה כלום. לעיתים, ניתן יהיו לראות, בייחוד בענפים ובכפות העליונות בעץ סימני נגיסה או מושבות חדקוניות. לכן, בהרבה מקרים, אנו נגלה שהדקל היה נגוע, רק כאשר נראה אותו יבש כולו או מוטל על הרצפה.

גם קשה מאוד למנוע את הופעת החדקונית. יש לה יכולת תעופה גבוהה ממקום למקום והיא בעיקר מדבקת מענפים נגועים לעצים בריאים. בכל מקרה, סידור וניקוי פני העץ, חשיפת וגיזום ענפי פרא וכד' יכולים להעניק לנו מבט בוחן יותר על העץ וצמרתו ולסייע לנו בזיהוי מוקדם.

אז שנרים ידיים?

ממש לא. נכון, שלעיתים עץ שנפגע ולא זוהה בהקדם לא יוכל להינצל אבל בהרבה מהקרים כן אפשר להציל עץ כשהפגיעה רק בראשיתה ולא פחות חשוב, להציל עצים סמוכים לו. בנוסף, הדברה יעילה, יכולה להשמיד מושבות קיימות ולמנוע את הפגיעה עוד בתחילתה ממש. בכל מקרה, רצוי לערוך הדברה סדירה ומהירה ככל האפשר, גם משום שלא נרצה שהעץ עצמו יינזק בצורה בלתי הפיכה וכן בשל העובדה שמדובר פה בסופו של דבר, גם בסיכון בטיחותי לסביבה ולאנשים הנמצאים בסמוך לעץ.

איזו הדברה יעילה?

ההדברה הטובה, היעילה והמוכחת ביותר היא הדברה באמצעות ריסוס של חומרים כימיים. למעשה, מדובר לעיתים בשילוב של כמה חומרים יחדיו, כאשר לכל מדביר מיומן יש את הנוסחא היעילה ביותר בה הוא התנסה. נכון, שניתן למצוא "מתכונים" גם באינטרנט, אך חשוב לזכור, שלרוב הם לא יהיו יעילים ובעיקר, שמדובר בחומרים כימיים חריפים וגם מאוד מסוכנים.

בנוסף, יש גם תהליך מתפתח של הדברות ביולוגיות וכן מלכודות מיוחדות. מדבירים מקצועיים, יציגו שילוב מנצח של כמה גורמים- כדי להצליח להדביר את המזיק.

כמה עולה טיפול כנגד חדקונית הדקל?

המחיר לטיפול והדברה מתומחר לפי עץ ולא לפי שעות עבודה. כמובן, שהמחיר משתנה לפי גודל העץ, מידת הנזק שכבר קיים בו, שילוב החומרים הנצרך וגובה העץ, המצריך לעיתים ציוד מיוחד. בד"כ, הדברת עץ בודד תחל ב-200 ש"ח לעץ. גם כאן, הזמנת המדביר באופן מוקדם- תחסוך הרבה כסף.

עוד משהו שצריך לדעת?

כן וחשוב מאוד. בסופו של דבר, אנחנו מדברים פה על חומרי הדברה. ובטיחות, במקרה זה, היא מעל הכל. הקפידו להזמין אך ורק מדבירים מוסמכים ומקצועיים, העושים שימוש בחומרים מאושרים ואוחזים בתעודה מטעם המשרד להגנת הסביבה.

'מרכז ההדברה', הינה חברת הדברה ותיקה המטפלת בהצלחה בכל סוגי המזיקים. נשמח לעמוד לשירותך ולהציע לך פתרון אולטימטיבי לכל המזיקים במחיר הוגן ונוח במיוחד.

בלוג

האמצעים המובילים להרחקת יונים מגגות הכירו את יונת הסלע, זהו למעשה ה"אב הקדמון" של היונה המוכרת לנו כיום במרחבים עירוניים בכל רחבי העולם ואשר עונה

הדברה ירוקה בחריש

  זה לא משנה באיזו קומה אתם גרים, זה לא משנה אם אתם גרים בכפר או בלב העיר הסואנת, חרקים ומזיקים בלתי רצויים הם חלק

הדברה ירוקה בעומר

  זה לא משנה באיזו קומה אתם גרים, זה לא משנה אם אתם גרים בכפר או בלב העיר הסואנת, חרקים ומזיקים בלתי רצויים הם חלק

הדברה ירוקה בתל-אביב

  זה לא משנה באיזו קומה אתם גרים, זה לא משנה אם אתם גרים בכפר או בלב העיר הסואנת, חרקים ומזיקים בלתי רצויים הם חלק

הדברה ירוקה ביפו

  זה לא משנה באיזו קומה אתם גרים, זה לא משנה אם אתם גרים בכפר או בלב העיר הסואנת, חרקים ומזיקים בלתי רצויים הם חלק

הדברה ירוקה בקריות

  זה לא משנה באיזו קומה אתם גרים, זה לא משנה אם אתם גרים בכפר או בלב העיר הסואנת, חרקים ומזיקים בלתי רצויים הם חלק

לקבלת הצעת מחיר או ייעוץ בחינם:

מבצע מיוחד לבאים דרך האתר

חלק מהאזורים בהם אנחנו מספקים שירות:

 • ירושלים
 • תל-אביב
 • חיפה
 • פתח תקווה
 • רמת גן
 • באר שבע
 • אשדוד
 • ראשון לציון
 • חולון
 • נתניה
 • הרצליה
 • בני ברק 
 • אשקלון
 • רחובות
 • חדרה
 • באר שבע
התקשרו עכשיו