Categories
בלוג

חדקונית הדקל האדומה הדברה

יש לכם זן כלשהו של עץ דקל בגינה? אולי אתם מנהלים בכלל מטע של עצי דקל, קוקוס או תמרים? אם התשובה היא כן, כדאי שתדעו שחרק קטן בשם חדקונית הדקל האדומה יכול ממש לקדוח בתוך גזע עצי דקל ועצי תמר וקוקוס לאורך של עד מטר אחד. מעבר לפגיעה בעץ עד כדי הרג מוחלט שלו, נוכחות של חרק זה בגינה שלכם יכולה לגרום להחלשת גזע עץ הדקל שלכם עד כדי קריסתו ברוח, מה שעלול לייצר סיכון בטיחותי של ממש לבני הבית, לאורחים, לעוברי אורח ולרכוש בסביבה. עץ הדקל הוא עץ שיכול להגיע לגובה של יותר מעשרה מטרים וקריסה שלו יכולה לגרום נזק רב מאוד. אם זיהיתם מחילות בעץ הדקל שלכם ולבטח אם זיהיתם בגינה את חדקונית הדקל האדומה הדברה מקצועית יכולה לפתור לכם את הבעיה. על החדקונית האדומה, על הנזק הפוטנציאלי שהיא יכולה לגרום ועל אופן ההדברה שלה, מסבירים לכם בשורות הבאות המומחים של מרכז ההדברה הישראלי.

מהי חדקונית הדקל האדומה ומהו פוטנציאל הנזק שלה?

חדקונית הדקל האדומה היא חרק קטן שאם הייתם עוברים לידה ברחוב, הייתם מתייחסים אליה כאל סתם עוד חיפושית. כשמה כן היא, מדובר בחרק בצבע אדום שמכסה את כל גופה וכשמה כן היא, בקדמת ראשה ישנו איבר צר וארוך שדומה לחדק של פיל. חדק זה הוא מקור הבעיה בכל הקשור למפגש של החדקונית האדומה עם עצי תמר, דקל וקוקוס. באמצעות החדק שלה, יכולה חדקונית הדקל האדומה לקדוח מחילות צרות מאוד שמגיעות עד לאורך של מטר שלם בתוך גזע העץ. לכאורה מדובר בחריץ דק מאוד אותו קודחת החדקונית בקוטר שמאפשר לה לעבור עם כל גופה במחילה, אלא שקידוח המחילה הזאת במיקום מסוים ובתצורה מסוימת בתוך העץ, יכולה היא לבדה לגרום להחלשת החוזק המבני של העץ בצורה דרמטית. אם באותו העץ נקדחות כמה וכמה מחילות כאלה, וזה אכן מה שקורה באזורים מוכי חדקוניות, אפשר לומר שגורלו של העץ הוכרע למות ונוצר סיכון של ממש לקריסת העץ כולו ברוח הקלה ביותר.

כשבוחנים את פוטנציאל הנזק של חדקונית הדקל האדומה, יש להפריד בין עצי דקל בגינה ובין מטע עצי דקל ותמר. בגינה הפרטית שלכם, הנזק יכול להיות אסתטי ולפגוע במראה הגינה שלכם, אבל גם לייצר סיכון בטיחותי של ממש בגין קריסת העץ. במטעים, יכולה החדקונית לגרום לנזק כלכלי רחב ממדים אם כי חקלאים המנהלים מטעים מסוג זה, דואגים בדרך כלל לריסוס נגד החדקונית על בסיס קבוע.

מהם עושים כנגד חדקונית הדקל האדומה?

אם זיהיתם בגינה שלכם חדקונית הדקל האדומה הדברה מקצועית היא הפתרון היחיד שיכול לעזור לכם. כל עוד יש לכם דקל בגינה, החדקוניות לא יעזבו את המקום מרצונן החופשי וככל שתאפשרו להן לעשות את פעולתן המזיקה על העץ שלכם למשך זמן רב יותר, כך תסכנו יותר את שלמות העץ ואת בטיחותם של בני הבית ועוברי האורח באזור העץ. במקרים רבים, לא תוכלו אולי לראות את החדקונית עצמה, אבל תוכלו לזהות פתחים קטנים בגזע שנראים כמו פתחי מחילות. תוכלו לקחת חוט ברזל ולהשחיל אותו בתוך החור בכדי לבדוק האם אכן מדובר במחילה. אם זיהיתם את החור הזה אכן כמחילה, זה אומר הדקל שלכם סובל מנוכחות של חדקונית הדקל האדומה ואתם חייבים לפתור את העניין כמה שיותר מהר.

מייד עם זיהוי האפשרות של נוכחות חדקונית הדקל האדומה הדברה מקצועית יכולה לפתור את הבעיה בצורה מיידית וחד משמעית. יחד עם זאת, הדברה זאת מחזיקה מעמד לפרק זמן מוגבל ועל כן יש לבחון את הדברים בכל שנה מחדש. מרכז ההדברה הישראלי מציע מגוון רחב של שירותי הדברה לכל סוגי החרקים והמזיקים, ובכלל זה גם מבצע הדברה של חדקונית הדקל האדומה. מומחי ההדברה של מרכז ההדברה הישראלי יוכלו להנחות אתכם כיצד לנהוג על מנת למנוע את שובה של החדקונית אל הגינה שלכם וכיצד עליכם לנהוג אם היא אכן שבה. ההדברה מבוצעת באמצעות חומרים ייעודיים להדברת חדקונית הדקל האדומה והמדבירים במקום יוכלו לתת לכם מידע נוסף לגבי המועד הבא בו תצטרכו לבחון את הצורך בהזמנת הדברה נוספת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *