Categories
בלוג

הדברת יונים

המונח הדברת יונים יכול מאוד להרתיע, אפילו כשאתם נתונים תחת המטרד הבלתי אפשרי של לשלשת יונים, סירחון מתמיד וציוצים אינסופיים בשעות הקטנות של הלילה והבוקר. בהיבט זה חשוב להקדים ולומר את הדבר הפשוט: הדברת יונים אינה כרוכה בהדברה של היונים או בהמתה שלהן, אלא בהדברה של המטרד שהן גורמות באמצעות הרחקתן. ואחרי שאמרנו את זה, איך מתבצעת הדברת יונים? איך אתם יכולים לסייע להצלחת ההדברה? איך תבטיחו שלאחר שסילקתם את כל היונים מהמקום, הן גם לא ישובו אליו? ומדוע כל כך חשוב לבצע את ההדברה באמצעות גורם מקצועי בלבד? את התשובות לכל השאלות הללו נותנים לכם בשורות הבאות, המומחים של מרכז ההדברה הישראלי, המתמחה בכל סוגי ההדברות לרבות הדברת יונים והרחקתן.

כיצד מבוצעת הדברת יונים?

הדברת יונים היא פעולה הנחלקת לשלושה שלבים. בשלב הראשון עלינו להרחיק את כל היונים מהמבנה, להוציא אותן ממקומות המסתור ולהבטיח כי לא נותרה אף יונה באזור. בשלב השני אנחנו אוטמים למעשה את כל אזורי המסתור והקינון שבגינם הגיעו היונים מלכתחילה ולבסוף אנו מיישמים מספר אלמנטים שמיועדים להבטיח כי היונים לא תחזורנה בעתיד. וכעת ביתר פירוט: תחילה אנחנו רוצים לוודא שכל היונים המטרידות את מנוחתנו כבר זמן רב, תסולקנה מהמבנה. את מרביתן ניתן להרחיק באמצעות הפחדה, אבל חלקן גם מסתתרות במקומות מסתור פנימיים וכדי לסלק אותן ניתן לעשות שימוש בפיזור עשן שמרתיע אותן וגורם להן לצאת ממקום המסתור ולהסתלק.

הדבר החשוב ביותר בשלב ראשוני זה של סילוק היונים הוא לוודא שבסופו לא נותרה אף יונה באחד החללים הסגורים במבנה. יונה שנשארה "בשטח" עלולה להיכלא בתוכו לאחר פעולות האיטום שנעשות במסגרת הדברת יונים. במצב זה תגווע היונה ברעב ותהפוך לפגר שייצר מטרד חדש של סירחון, זבובים, חרקים ואפילו זיהומים ומחלות. זוהי אחת הסיבות המרכזיות, גם אם לא היחידה, שבגינה אתם רוצים לבצע הדברת יונים בסיוע גורם מקצועי בלבד.

לאחר שסילקתם את היונים, כעת צריך לסתום את כל החרכים, הפתחים ומקומות המסתור שבגללם הגיעו היונים מלכתחילה. את זה עושים בעיקר באמצעות רשת יונים תקנית, שהיא רשת פלסטית אותה ניתן לחתוך לפי מידה ולהציב אותה במקומה ללא צורך בקיבוע בעזרת מסמרים או ברגים. הרשת עצמה היא גמישה כך שניתן לכווץ אותה לגודל המתאים ולדחוס אותה בפתח החרך כך שתיוותר במקומה בזכות החיכוך וללא צורך בקיבוע. פרט זה הוא פרט חשוב מאוד שכן אתם לא רוצים לחיות עם רשתות שמקיפות אתכם לנצח, ובשלב כלשהו תרצו להסיר אותן. קלות יישומן והסרתן הוא מרכיב מפתח ביעילות של רשתות יונים.

לבסוף, חשוב להתקין מספר אלמנטים שיבטיחו כי היונים לא תרצנה לחזור למבנה שלכם. את זה תוכלו להשיג למשל באמצעות דוקרני פלסטיק לא מזיקים אותם ניתן לפרוש על אדן החלון והגג, באופן שלא יאפשר ליונים אפילו לעמוד במקום אחד לרגע אחד. בתנאים אלה, סביר מאוד להניח שהיונים כבר לא יחזרו לבניין שלכם ויחפשו לעצמן אזור קינון חלופי.

עשוי להידרש גם שינוי התנהגות מצדכם

ואחרי שפירטנו את המהלך הטכני של הדברת יונים, חשוב לזכור שגם לכם יש השפעה על היכולת של היונים להטריד את מנוחתכם. אחת הסיבות המרכזיות שבגינן מגיעות יונים לאזור מסוים ומתחילות לקנן בו, הוא זמינות גבוהה של מזון. זמינות זו יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות אחד השכנים שמפזר פירורי לחם או לחמים ישנים בכניסה לבניין, או אולי פירורים שאתם עצמכם מפזרים על אדן החלון ובמרפסת מתוך רצון טוב להאכיל את הציפורים, אבל בכך אתם למעשה יוצרים את הבסיס להתהוות המטרד. על כן, גם לאחר שהזמנתם שירות הדברת יונים וגם לאחר שהיונים כבר סולקו מהאזור, חשוב שתבחנו את ההתנהגות שלכם עצמכם ותבחנו האם אתם עושים פעולות שיכולות למשוך את היונים מחדש ובכך להחיות את המטרד ממנו כל כך סבלתם. שקיות אשפה, פחים פתוחים, פירורי לחם, זרעי פרחים ועצים שמפוזרים בשטח, כל אלה יכולים לקרוא שוב ליונים.

מרכז ההדברה הישראלי מוכן בכל עת לבצע עבורכם הדברת יונים מכל מבנה ובכל היקף, ובמסגרת זו גם תקבלו הדרכה כיצד עליכם לנהוג בכדי להבטיח שהיונים לא תשובנה אליכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *